Et fiyatlarındaki artışlar, yeni yılın başlamasıyla birlikte devam ediyor. Önceki gün kuzu ve dana karkas etlerine yapılan zam, tüketicileri derinden etkiledi. Pazar günü yapılan kesimlerde karkas etin kilogramına 20 lira zam geldi. Yılbaşında karkas etin kilogram fiyatının ortalama 250 ile 260 arasında değiştiğini söyleyen İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, önceki gün gelen zamlarla birlikte, son 40 günde 60 lira zamlanarak kuzu karkas etin kilosu 410 liraya çıktığını söyledi. Son zamla birlikte dana karkas etin ise 310 liraya yükseldiğini ifade etti.

DANA MARKASIN FİYATI İKİ KATINA ÇIKTI

Hangi Yatırım Aracı Ne Kadar Kazandırdı? Hangi Yatırım Aracı Ne Kadar Kazandırdı?

Dünya'dan Mehmet Hanifi Gülel'in haberine göre; üreticilerin yeterince kuzu üretememeleri, kuzu etinin fiyatının yüksek seyretmesine neden oluyor. Tüfekçi, bu durumu, üreticilerin birbirlerine 'malınızı kesmeyin' uyarılarında bulunmalarıyla açıkladı. Ayrıca, geçen yılın aynı dönemine kıyasla dana karkas etinin kilogram fiyatının neredeyse iki katına çıktığı da belirtildi.

VATANDAŞLAR ALTERNATİF YOL ARIYOR

Gelen zamlarla birlikte, kasaplarda et fiyatlarının yükseldiğini ve tüketicilerin ucuz et bulmak için alternatif arayışlara girdiğini vurgulayan Tüfekçi, bu durumun fiyatlara yansımasını beklediklerini ifade etti. Ayrıca, süt üretimi yapan üreticilere ve küçük besicilere destek verilmesinin, et fiyatlarındaki artışların önüne geçebilmesi için önemli olduğunu belirtti.

Özellikle küçük işletmelere yapılacak yem desteğinin, hayvancılık sektörünü olumlu yönde etkileyeceği üzerinde duruluyor. Bu desteklerin hayvancılık sektörünün sürdürülebilirliği için büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.