Özgür Özel'den Erdoğan'a Emekli Maaşı Çağrısı: Samimiysen Gel Salı Günü Zammı Yapalım

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Giresun’da partisinin düzenlemiş olduğu mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere yönelik açıklamaları hakkında konuştu. "Erdoğan sana sesleniyorum, son hafta, 'Söz veririm' diyormuşsun, söze karnımız tok. Sana çağrı yapıyorum; hodri meydan." diyen Özel, "Haftaya pazartesi günü Meclis'i açalım salı günü emekliye zammı yapalım. Samimiysen gel." dedi.

Gündem 21.03.2024, 11:59
Özgür Özel'den Erdoğan'a Emekli Maaşı Çağrısı: Samimiysen Gel Salı Günü Zammı Yapalım

31 Mart yerel seçimlere sayılı günler kala CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün mitinglerine Giresun'da devam etti. Burada vatandaşlara seslenen Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilerle ilgili açıklamalarını anımsatarak Erdoğan'a çağrıda bulundu. Özel, "Erdoğan sana sesleniyorum, son hafta, 'Söz veririm' diyormuşsun, söze karnımız tok. Sana çağrı yapıyorum; hodri meydan. Haftaya pazartesi günü Meclis'i açalım salı günü emekliye zammı yapalım. Samimiysen gel." diye konuştu.

AK Parti iktidarının üreticiye verdiği rakamı da eleştiren Özel, "10 yıldır aynı parayı veriyor. Mazot 2 lira 60 kuruş, 170 lira veriyorsun. Bugün mazot 44 lira, yine 170 lira veriyorsun. Fındık üreticisinin sesini Giresun’dan haykırıyorum: Artık yeter. Sesimizi duyun” dedi.

Özel’in konuşması şu şekilde:

“Burası şüphesiz dünyanın en güzel, en kaliteli fındığının üretildiği yer. Ancak fındık üreticisinin derdi, tasası bitmiyor. Dört liralık mazot 19 lira olmuştu. ‘Güvenin kardeşinize dolar düşecek, mazot düşecek, enflasyon, girdi maliyet düşecek’ diyorlardı. Mazot, ben Burdur'daydım, 40 liraydı. Isparta'daydım, 41 liraydı. Antalya'da 42 lira oldu. Dün Artvin'de 43’tü. Bugün mazot, 44 liraya dayandı. Çiftçinin, köylünün artık bıçak kemiğine dayandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘milletin efendisi’ dediği köylüler, memleketin en büyük çilesini çekiyorlar. Buna Giresun'dan bir itiraz yükseltmek gerekiyor. 44 lira mazotla tarım olmaz, fındıkçılık olmaz, geçim olmaz. Uzun süredir unutturdukları bir şey var: ÖTV ve KDV. Ege kıyılarındaki, Antalya'daki lüks yatlara, gezinti teknelerine, denizlerdeki gemilere ÖTV'siz ve KDV'siz verilen mazotun bugün 44 liradan çiftçiye verilmesi kabul edilemez. Buradan her söylediğimize bir kulp takan Recep Tayyip Erdoğan'a sesleniyorum: Bugün ÖTV'siz, KDV'siz mazot 27 lira. Fındık üreticisine ve ulaştırmada çalışanlara, kamyonculara, taksicilere ÖTV'siz ve KDV'siz mazot verilmesinin çağrısını yapıyorum. Ve sana sesleniyorum: Hodri meydan, açalım Meclis’i, düşürelim ÖTV'yi, güldürelim yüzleri.

"ALAN BAZLI DESTEKLEMENİN DÖNÜMÜNE 10 YILDIR AYNI PARAYI VERİYOR”

Fındığın dünyadaki üretiminin yüzde 70’i Türkiye'de yapılıyor ve bunun en kalitelisi Giresun'da üretiliyor. Ancak fındıkta sadece iki milyar dolarlık bir ihracat gelirimiz var. Yani 120-130 milyar dolarlık bir pazar var, pazarın yüzde 70’i bizde, basit bir hesapla 100 milyar dolarlık bir pazarın bizde olması lazım. Bizde iki milyar, geri kalan dünya devlerinde. Yani bu fındıktan biz hakkımızı alsak Ordu, Bartın, Zonguldak, Giresun, Trabzon bu fındıktan hakkını alsa sizin sırtınız yere gelmez, dünyanın en zengin üreticileri olursunuz. Hesap ortada, 100 milyarlık hacmin 50’de biri bize, 50’de 49’u dünya devi kartellere gidiyor. Alan bazlı desteklemeye, dönüme 170 lira veriyor. 10 yıldır aynı parayı veriyor. Mazot 2 lira 60 kuruş, 170 lira veriyorsun. Bugün mazot 44 lira, yine 170 lira veriyorsun. Bu alan bazlı desteklemenin derhal arttırılması, ürün bazlı desteklemelerin derhal arttırılması, dört dolarlık fiyatın altındaki tüm işlemlerin men edilmesi, bu konuda cezai yaptırımlar uygulanması, fındıkçının sonuna kadar arkasında durulması, banka borçları yüzde 88 artmıştır, bu borçların en az üç yıl faizsiz yapılandırılması, bir yıl hiç ödemesiz olması gerekmektedir. Fındık üreticisinin sesini Giresun’dan haykırıyorum: Artık yeter. Sesimizi duyun.

"HAYVANCILIKLA, TARIMLA UĞRAŞANIMIZIN CANINA OKUYAN DÜZENLEMELERİ GÖZ AÇIP KAPAYANA KADAR YAPTILAR”

Bu sene Türkiye’de küçülen tek sektör tarım oldu. Zaten kötü yönetildiği için Türkiye yüzde dört buçuk büyüdü. Matrah, telafi edici bir büyüme değil ama bir yandan da tarım küçülüyor. Üç milyon hektar arazi, artık ekilmez ve dikilmez hale geldi AK Parti iktidarında. Tarım, Belçika kadar toprak kaybetti. Kendi kendine yeten bir ülkeyken hem tarım ürünlerini hem karkas eti hem canlı hayvanı hem löp eti dışarıdan gelirken gümrük vergileri de dönem dönem kaldırılarak bizim hayvancılıkla, tarımla uğraşanımızın canına okuyan düzenlemeleri göz açıp kapayana kadar yaptılar. Ama haklı beklentilerin tamamı bir yanda duruyor. 2023 yılında, 34 bin ton et ithal ettiler.

2024 yılında, 600 bin sığır ithaline izin verdiler, yapılacak. Yem fiyatları bir yılda yüzde 100 arttı. 2021’de 60 lira olan et, 2022’de 110 liraya, 2023’te 260 liraya, en nihayetinde yüzde 90 artışla bu sene 500 liraya dayandı. Sadece üç yılda, et fiyatları kötü politikalar yüzünden sekiz kat artmış durumda. Bu hepimizi etkiliyor. En çok orta direği etkiliyor. Orta diğeri artık düşük gelirli yoksullar olarak ifade edebiliriz. Eskinin orta direği emekliler, öğretmenler, memurlar, esnaflar, küçük çiftçiler artık eziliyorlar. Bundan bir buçuk ay önce, ‘Emeklinin sesini duyun’ dediğimizde, meydanlarda çok fazla emekli yoktu.

Bir çağrıda bulundum; ‘Siz sesinizi duyurmaya karar verirseniz, siz meydanlara gelirseniz, benim sesime kulak verirseniz; biz, bu işi Türkiye’nin gündemine getiririz’ dedim. Her gün yeni ayaklar eklendi ayaklarımıza. Her gün yeni kabuklar çatladı, yeni kulaklar işitmeye başladı söylediklerimizi. En sonunda doldurdu emekliler meydanları, haklarını istiyorlar. Hiç az değiliz, çoğuz. 16 buçuk milyon kişiyiz. Size söz veriyorum: Siz geldikçe, siz arkamızda durdukça, siz sesimize ses oldukça sizin sesinizi duyuracağız, hakkınızı söke söke alacağız.

"SALI GÜNÜ EMEKLİYE ZAMMI YAPALIM. SAMİMİYSEN GEL”

Bana diyor ki ‘Özgür Efendi de çıkmış, meydanlarda emeklileri kışkırtıyor.’ Kardeşim, senin bu kadar yaptığın haksızlık, emekliyi kışkırtmıyor da bunu söylemem kışkırtıyorsa kışkırtacağım tabii. Benimle kavga etmek istiyor. Sürekli sataşıyor, hakaretler, iftiralar... Ona şunu söyledim: ‘Tamam, seninle kavga edeceğim ama senin o çok istediğin kimlik siyaseti, mezhep siyaseti üzerinden değil; ben seninle kavgayı emekliler, emekçiler, esnaflar için vereceğim. Memlekette zam, hayat pahalılığı, yoksulluk var. Beyefendilerin derdi başka. Bunları görmeyecek, başka bir kavganın içine bizi çekmeye çalışacak. Biz sosyal demokrat bir partiyiz. İşimiz gücümüz emeklidir, emekçidir, esnaftır, çiftçidir, namusuyla çalışan, vergisini veren üreticidir. ‘Yedişer bin lira seyyanen zam verelim, en düşük emekli maaşını asgari ücret edelim’ dedim, kabul etmedi.

Dün çıkmış, genel sekreterleri, ‘Bir hazırlık yapılıyor, Tayyip Bey söyleyecek’ diyor. Staj-çıraklık mağduruna, Bağ-Kur’un dokuz bin güne, söz verdiği mülakata, hepsinin sözünü verdi yapmıyor. Şimdi de ‘Siz oyu bana verin, seçimden sonra ben emeklinin durumuna bakacağım.’ Yok öyle yağma. Recep Tayyip Erdoğan, kameraların önünde, Giresun’dan sana sesleniyorum: Bir buçuk aydır ısrarla söylüyorum.

Diyordun ki ‘Ekonomi dört buçuk büyüdü. Herkesin keyfi yerinde, emekliyi Özgür Özel kışkırtıyor.’ Şimdi diyormuşsun ki ‘Son hafta söz veririm.’ Söze karnımız tok. Sana çağrı yapıyorum: Hodri meydan. Haftaya pazartesi Meclis’i açalım. Salı günü emekliye zammı yapalım. Samimiysen gel hadi. Bu insanların yüzünü güldürelim. Eğer bu zammı yapacaksan seçimden önce gelip o zammı yapacağız.

"LİMANA KÖPRÜLÜ KAVŞAK YAPACAĞIZ’ DEDİLER. MALİYET 283 MİLYON LİRA, AYRILAN ÖDENEK 10 MİLYON LİRA. 30 YILDA BİTECEK”

Giresun’a verilip tutulmayan sözler var. Güney Çevre Yolu’nu 2012’de söz verdiler. Her seçim gelip bir söz daha veriyorlar ama herhangi bir şey yapmıyorlar. Yedi ulaştırma bakanı değişmiş, hepsi Güney Çevre Yolu sözü vermiş. Bu söz tutulmamış. Siz bu trafiği çekiyorsunuz. Kentiniz bu sıkıntıları çekiyor. ‘Limana köprülü kavşak yapacağız’ dediler. Köprülü kavşakla ilgili maliyet 283 milyon lira, ayrılan ödenek 10 milyon lira. Bu hesaba göre 30 yılda bitecek o. İhtiyacın 30’da birini ödenek diye ayırmışlar. Giresun’la ilgili bu yaptıklarının tamamı ama tamamı kandırmaca. Bir tarafta birçok gerçek dışı söylemde bulunanlar var. Bir tarafta da Giresun’a gerçekten hizmet etmek için heyecan duyanlar var. Ben bütün ilçe adaylarımızı ve Giresun adayımızı yakından biliyorum, hepsine güveniyorum. Hepsi için sizlerden destek istiyorum. Fuat Köse ile ilgili şu kadarını söyleyeyim: Giresun’un bir evladı. 12 yaşından beri sanayi sitesinde, çıraklıkla girmiş, kalfa olmuş, ilgili okulları bitirmiş, kendi işini kurmuş, 10 kadar arkadaşımıza ekmek sağlıyor. Sanayinin bilinen, dürüst, temiz ve sözüne güvenilir esnafı, Giresun’daki herkesin çok sevdiği bir kardeşimiz. Ayrıca Giresun Sanayi Spor’un kadın futbol takımımın da başkanı. Sanayi yönetiminde, partimizde görev almış, hepimizin çok taktir ettiği bir kardeşimiz.

"GİRESUN, KAYIPTAN PİŞMAN”

Giresun’daki adaylık hikayesini şöyle yaşadık. İl başkanımızla konuştuk. İl başkanımız dedi ki ‘Biz geçen seçimi kendi hatalarımızdan küçük bir farkla kaybettik. Ancak Giresun bu kayıptan pişman, partililerimiz çok üzgün ama Giresun da üzgün. Hizmet yok. Kötü yönetim var. İsraf var ve Giresun CHP belediyeciliğini, dürüst, namuslu ve çalışkan belediyeciliği, hizmet belediyeciliğini geri çağırıyor’ dedi. ‘Nasıl yapalım’ dedim. ‘Uygun görüyorsanız ön seçim yapalım’ dedi. Dedim ki ‘Kerim Başkanımı bir arayım, ona fikrini bir sorayım.’ Almanya’daydı. Dedi ki ‘Çok doğru yaparsınız, il başkanımız iyi niyetlidir, çalışkandır. Ön seçim yapmak doğru bir karardır.’ Ön seçimi yaptık, ön seçimden Fuat kardeşimiz çıktı. Tekrar aradım. ‘Başkanım, Fuat Köse çıktı’ dedim. ‘Çok isabetli olmuş, duydum, sevindim, arkasındayım. Örgüt etrafında birleşir, ben de gelirim, hep beraber çalışırız, Giresun’u kazanırız’ dedi. O günden beri adayımızın yanında, arkasında, gerçek bir partili, benim de çok sevdiğim bir abim, kendisine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.

"SİZ KALIRSANIZ BELEDİYE MAAŞ ÖDEYEMEZ”

İki tane video var. Birisi Mansur Yavaş’tan birisi Ekrem İmamoğlu’ndan. Siz Fuat Köse’yi, Giresun Belediye Başkanı yapıyorsunuz. Başkanın sağ omzunda Mansur Yavaş’ın eli, sol omzunda Ekrem İmamoğlu’nun eli, tam arkasında genel başkanın eli. Sonuna kadar arkasındayım. Gördüler, Fuat Köse geliyor, CHP geliyor; başlamışlar şöyle söylemeye: ‘Belediyenin durumu kötü, gelirse maaşları ödeyemez.’ Bu belediye Kerim Başkan zamanında kötü değildi. Beş yılda geldiniz, belediyeyi bu hale getirdiyseniz, siz kalırsanız belediye maaş ödeyemez. Fuat Köse gelir, evelallah bu sıkıntılı dönemi bitirir. ‘CHP gelirse belediyeden işçileri çıkaracak.’ Biz belediyeyi kaybettik -kişi kendinden bilir işi- geldi, milletin işiyle, aşıyla oynadı. Evlenmesine günler kalmış insanları kapı önüne koymaktan hiç utanmadılar. İşte belediyenin, işte Fuat başkanın yüzü. Öyle son günlerde numaradan içeri doldurduğunuz militanlar varsa bilmem. Bu tarihlerden, bugünlerden önce bu belediyeye işe girmiş kimsenin ne işiyle ne aşıyla oynarız.”

Yorumlar (0)
banner8
12
az bulutlu
banner9
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 32 87
2. Fenerbahçe 32 85
3. Trabzonspor 32 52
4. Beşiktaş 32 48
5. Rizespor 32 48
6. Başakşehir 32 46
7. Kasımpasa 32 46
8. Sivasspor 32 44
9. Antalyaspor 32 42
10. Alanyaspor 32 42
11. A.Demirspor 32 40
12. Samsunspor 32 38
13. Ankaragücü 32 37
14. Kayserispor 32 37
15. Konyaspor 32 36
16. Hatayspor 32 33
17. Gaziantep FK 32 31
18. Karagümrük 32 30
19. Pendikspor 32 30
20. İstanbulspor 32 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 30 68
2. Göztepe 30 60
3. Kocaelispor 30 52
4. Ahlatçı Çorum FK 30 52
5. Sakaryaspor 30 51
6. Bodrumspor 30 49
7. Boluspor 30 46
8. Bandırmaspor 30 46
9. Gençlerbirliği 30 44
10. Erzurumspor 30 41
11. Keçiörengücü 30 36
12. Şanlıurfaspor 30 34
13. Ümraniye 30 34
14. Manisa FK 30 33
15. Tuzlaspor 30 32
16. Adanaspor 30 32
17. Altay 30 15
18. Giresunspor 30 7
Takımlar O P
1. M.City 32 73
2. Arsenal 32 71
3. Liverpool 32 71
4. Aston Villa 33 63
5. Tottenham 32 60
6. Newcastle 32 50
7. M. United 32 50
8. West Ham United 33 48
9. Chelsea 31 47
10. Brighton 32 44
11. Wolves 32 43
12. Fulham 33 42
13. Bournemouth 32 42
14. Crystal Palace 32 33
15. Brentford 33 32
16. Everton 32 27
17. Nottingham Forest 33 26
18. Luton Town 33 25
19. Burnley 33 20
20. Sheffield United 32 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 31 78
2. Barcelona 31 70
3. Girona 31 65
4. Atletico Madrid 31 61
5. Athletic Bilbao 31 57
6. Real Sociedad 31 50
7. Valencia 31 47
8. Real Betis 31 45
9. Villarreal 31 39
10. Getafe 31 39
11. Osasuna 31 39
12. Las Palmas 31 37
13. Sevilla 31 34
14. Deportivo Alaves 31 32
15. Mallorca 31 31
16. Rayo Vallecano 31 31
17. Celta Vigo 31 28
18. Cadiz 31 25
19. Granada 31 17
20. Almeria 31 14