Özgür Özel: 31 Mart'ta İktidardan Hesap Soracağız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde düzenlenen mitingde halka seslendi. Özgür Özel “31 Mart’ta bu iktidara bu yaptıklarının hesabını sormaya var mıyız? 31 Mart’a kadar hangi siyasi görüşten olursa olsun; emeklisini, emekçisini, esnafını, çiftçisini, yaşlısını, gencini iktidarın karşısında kim güçlüyse, onları sandıkta kim yenecekse, AK Partili, MHP’li belediye başkanını kim indirecekse, yani sizin gücünüzü iktidara göstermenin yolu neyse orada buluşmaya, meydanlarda, sandıkta buluşmaya; milletin vicdanını sandığa ve sandıkta bu iktidardan hesap sormaya davet ediyorum” dedi.

Gündem 04.03.2024, 08:34
Özgür Özel: 31 Mart'ta İktidardan Hesap Soracağız

Özgür Özel, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde miting düzenledi. Burada yurttaşlara seslenen Özel; partisinin Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı Candan Yüceer ile Çorlu Belediye Başkanı ve yeniden adayı Ahmet Sarıkurt’a oy istedi.

“ERDOĞAN, GÖREV SÜRESİ BOYUNCA EMEKLİLERİN CEBİNDEN AYDA 5,5-6 TANE ÇEYREK ALTINI ALMIŞ”

Gencinden emeklisine kadar sorunlara değinen Özel, şunları söyledi:

“Gençlik önemli. Atatürk, Cumhuriyeti; gözlerini yumarken CHP Genel Başkanlarına emanet etmedi. Atatürk, Cumhuriyeti belediye başkanlarına, milletvekillerine emanet etmedi. Atatürk, Cumhuriyeti gençlere emanet etti. Onun için yükünüz ağır. Hep beraber çalışmak, hep beraber önemli işler yapmak durumundayız. Gençlere vurgu önemli ama bu memlekette en büyük sıkıntıyı çekenler de emekliler. Bir emeklilerin durumunu görmek, emeklileri bir konuşmak lazım. Şöyle ki, bu Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti. Bugünkü parayla 25 bin lira olması gerekiyordu ama bugün 10 bin lira, yani 0,6 asgari ücret. Tayyip Erdoğan geldiğinde emeklilerin yüzde 20’si en düşük emekli maaşını alıyordu. Şimdi çok önemli bir kısmı. Tayyip Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu. Tayyip Erdoğan geldiğinde şu anda kaç alıyor? 2,5 çeyrek altın. Yani Tayyip Erdoğan, görev süresi boyunca emeklilerin cebinden ayda 5,5-6 tane çeyrek altını almış. Bunun hesabını soracak mıyız? Geçen gün ‘Emeklilere zam yap’ dedim. Hiç olmazsa bir buçuk asgari ücret ama bizim CHP olarak ilk teklifimiz, hiç olmazsa şimdilik bir asgari ücret. 10 bin liralık emeklilere bir kart verelim, maaşlarını 17 bin liraya çıkaralım. Devletin yaptığı hizmetlerden ücretsiz yararlanmalarını sağlayalım.

“SENİN ÖNCELİĞİN BEŞLİ ÇETELER”

Elektrikte, suda ve doğal gazda yüzde 25 ile yüzde 40 indirim sağlayalım diye kanun teklifi verdik. Bizi dinlemedi. Meclis’i kapattı, kaçtı. Emekliye zam yapalım deyince emekliye para yok, diyor. Emekliye para verirsem çalışanlara maaş ödeyemem, diyor. Çalışanlarla emeklileri karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Oysa çalışanlarla emekliler, yan yanadır, kol koladır. Bütün emekliler yıllarca çalıştı da öyle emekli oldu. Bugün çalışanlar da ama birkaç sene sonra, ama çok daha sonra, eninde sonunda emekli olacaklar. Emekliyle çalışan karşı karşıya değildir ama emekliyle beşli çeteler karşı karşıyadır. Çünkü siyaset, öncelik belirleme işidir. Eğer sen parayı beşli çeteye verirsen, sen parayı saray müteahhitlerine verirsen, yandaş müteahhitlere verirsen, sen dünyanın en pahalı makam arabasından -10 tane var dünyada limuzin Mercedes- ikisini alır, birine kendine biner, birini yedekte tutar, boş gezdirirsen senin emekliye verecek paran yok ama yazlık saraya verecek paran varsa, emekliye verecek paran yok, kışlık saraya verecek paran varsa, emekliye verecek paran yok, uçan saraylara 14 tane lüks uçağı verecek paran varsa, senin önceliğin kendin, ailen, yandaşların, senin önceliğin beşli çeteler, benim önceliğim emekliler. Bunu bu şekilde bileceksin.

“EMEKLİYE PARA BULAMAYANLARIN SANDIKTA OY GÖREMEMELERİ LAZIM”

31 Mart’ta emekliye para bulamayanların sandıklara bakınca oy görememeleri lazım. Emekliler dün Manisa’da bağırıyordu, ‘Madem ki bize para yok, sana da oy moy yok’ diye. Emekliler el kaldırsın. Tayyip Erdoğan’a bir el sallayın. ‘Bizi unutanı biz de unutuyoruz’ deyin. Tayyip Erdoğan, diyorlar ki, ‘Madem emekliye para yok, sana da o yok. Haydi hoşça kal’. Bütün emeklilerin çok sorunu var. Ben emeklilerin hepsini 1 Nisan’dan sonra meydanlara bekliyorum. 1 Nisan bu iktidara bir sarı kart gösterme günüdür. 1 Nisan, ‘10 bin liraya geçinilir’ diyenlere kırmızı ışığı gösterme günüdür. 1 Nisan, açlık sınırı 16 bin lirayken emekliyi unutanlara, boş fileyle pazardan yollayanlara, emekliye olgun sebze-meyve diye ezilmiş, büzülmüş, çürümüş meyveleri sattıranlara, emekliyi buna muhtaç bırakanlara emeklilerin de yarının emeklisi, bugünün emekçilerinin de bütün yoksulların da hesap sorma günüdür. 31 Mart’ta bu iktidara bu yaptıklarının hesabını sormaya var mıyız? 31 Mart’a kadar hangi siyasi görüşten olursa olsun; emeklisini, emekçisini, esnafını, çiftçisini, yaşlısını, gencini iktidarın karşısında kim güçlüyse, onları sandıkta kim yenecekse, AK Partili, MHP’li belediye başkanını kim indirecekse, yani sizin gücünüzü iktidara göstermenin yolu neyse orada buluşmaya, meydanlarda, sandıkta buluşmaya, milletin vicdanını sandığa ve sandıkta bu iktidardan hesap sormaya davet ediyorum.

“SEÇİMLERDEN SONRA HAKKINI ALAMAYANLAR MEYDANLARDAYIZ”

Demokrasi, tepki ve protesto rejimidir. ‘Ben istediğimi yapacağım. Sen evinde oturup susacaksın. Ben seni ihmal edeceğim, görmeyeceğim. Sen bana oy vereceksin. Beş sene oturacaksın’. Öyle bir yağma yok. Bugün Amerika’da Beyaz Saray’ın önünde protesto gösterisi serbest. Almanya’da parlamentonun önünde protesto serbest. İngiltere’de 10 Numara’nın önünde protesto serbest. Senin geldiğin Türkiye’de (Bülent) Ecevit’in önüne yazar kasa atmak serbest. Çünkü demokrasi, tepki ve protesto rejimidir ama şimdi saraya doğru bir mendil sallasan kolunu koparırlar. Yuhalama. Bu yuhalama çok edilgen, çok pasif, çok yetersiz ve bence gereksiz bir eylem. Gücünü yuhalayarak göstermeyeceksin. Çağrıldığın yere giderek göstereceksin. Seçimlerden sonra kim hakkını alamıyorsa öyle yakmak yıkmak için değil, kamu malına zarar vermek için değil, kanunlara saygılı bir şekilde hakkımızı söke söke almak için sokaklardayız, meydanlardayız. Var mısınız?

“MEHMET ŞİMŞEK, MURAT KURUM’A DESTEK OLMAYA GİTMİŞ. İŞİ ZOR”

Bugün ben Ahmet Başkanıma destek için geldim. Candan Başkanımın tanıtımına geldim. Belediye başkanlarımla birlikte olmaya geldim. Mehmet Şimşek de bugün İstanbul’a gitmiş, Murat Kurum’a destek olmaya. İşi zor. Orada demişler ki, ‘Evsiziz, kiralar yüksek ve ev alamıyoruz, kiraya dahi çıkamıyoruz’. O da demiş ki, ‘Enflasyonu tek haneye indirdiğimizde ev alabileceksin çünkü kredi çekebileceksin’. Enflasyon tek haneye, bunların hesabıyla 2-2,5 sene sonra gelecek ama biliyoruz ki, bunlar iktidardaysa bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek. Kendisi söylerken doğru bir şey söylemiş. Bugün Merkez Bankası’nın faizi yüzde 45 ama bankaların vatandaşa uyguladığı faiz, ortalamada yüzde 65. Konut kredisi almak istediğinde 3 milyon liralık konut kredisi alıyorsun, 10 yıl ödemeli, 12 milyon olarak ödüyorsun, 4 katı. 3 milyon krediye ayda kaç para taksit ödenecek? Yalan gibi, inanılmaz. 95 bin lira aylık ödemesi var, 100 bin lira. Yahu adam 100 bin lira taksit ödeyebilecek olsa kredi çekecek durumda mı olur gariban adam? O yüzden artık ev alınamaz. Şu an evi ve arabası olmayanların Milli Piyango çıkmazsa, uzaktan bir akrabadan miras kalmazsa ev, araba alma şansı kalmadı. Gençler ev, araba almak ister. Böyle bir şey istemekle yetmiyor. Gençler araba istiyorsa Tayyip Bey’i göndermek ister, başka çaresi kalmadı.

“BU SEÇİMDE İTTİFAKIN ADI TÜRKİYE İTTİFAKI”

Burada ayçiçeğini, buğdayı biliyoruz. Bir yani sanayi, bir yanı tarım olan bir kentte yaşıyoruz. Mayıs ayının 27’sinde ‘Verin oyu bu kardeşinize, faizler nasıl düşecek; verin oyu bu kardeşinize, enflasyonun beli nasıl bükülecek, döviz nasıl durdurulacak, hayat nasıl ucuzlayacak’ diyen kişi, o gün mazotun litresi 19 lirayken bugün baktım, 40 lira 70 kuruş. Mazot, sadece cumhurbaşkanı seçildiği mayıs ayından 8 ay sonra bugün yüzde 106 zamlanmış. Benzin yüzde 97 zamlanmış. Bu, şu demek. Hayat pahalılığı kar topu gibi büyüyecek. Mazota ve benzine varsa bundan sonra iğneden ipliğe her şeye zam var demek. Eğer 31 Mart günü bu acımasız, bu beceriksiz, bu sadece kendini düşünen iktidar; iktidarına devam ederse, karşısına bir güç dengelenmezse 1 Nisan’dan sonra acı reçeteye hazır olun. Kemer sıkmaya hazır olun. Sıkı para politikalarına hazır olun. Siz ezilirken 4 yıl daha sandık yok. Onun rahatlığıyla olacaklar ama siz, geçen seçimleri hatırlayın. 2018’de tek adam rejimi hayata geçtikten 10 ay sonra yerel seçimlerle, yerel seçimlerin gücüyle İstanbul, Ankara’dan başlayarak Adana’sıyla, Mersin’iyle, Antalya’sıyla ve 11 büyükşehirle Cumhuriyet Halk Partisi’ne, Millet İttifakı’na önemli bir güç verildi ve bu seçimlere kadar o dengeyle gelindi. Küçük bir farkla seçimleri kaybetsek de iktidar tek başına olmayınca, karşısında bir başka güç olunca herkesin çıkarlarının korunabileceği, sesinin duyulabileceği, yapılacak seçimlerden endişe duyulacak bir ortam oluşabilir. Bunun olması için Cumhur İttifakı’nın karşısına bir güçlü ittifak koymak gerekmektedir. O ittifakın adı bu seçimde, Millet İttifakı değildir. O ittifakın adı bu seçimde Türkiye ittifakıdır.”

Yorumlar (0)
banner8
12
az bulutlu
banner9
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 31 84
2. Fenerbahçe 31 82
3. Trabzonspor 31 52
4. Beşiktaş 31 49
5. Kasımpasa 31 46
6. Rizespor 31 45
7. Başakşehir 31 42
8. Antalyaspor 31 42
9. Alanyaspor 31 42
10. Sivasspor 31 41
11. A.Demirspor 31 39
12. Samsunspor 31 37
13. Kayserispor 31 36
14. Ankaragücü 31 34
15. Hatayspor 31 33
16. Konyaspor 31 33
17. Gaziantep FK 31 31
18. Karagümrük 31 30
19. Pendikspor 31 30
20. İstanbulspor 31 13
Takımlar O P
1. Eyüpspor 28 64
2. Göztepe 28 56
3. Ahlatçı Çorum FK 28 48
4. Kocaelispor 28 48
5. Bodrumspor 28 47
6. Sakaryaspor 28 47
7. Bandırmaspor 28 44
8. Gençlerbirliği 28 43
9. Boluspor 28 43
10. Erzurumspor 28 40
11. Ümraniye 28 34
12. Keçiörengücü 28 32
13. Manisa FK 28 31
14. Şanlıurfaspor 28 30
15. Adanaspor 28 30
16. Tuzlaspor 28 28
17. Altay 28 15
18. Giresunspor 28 7
Takımlar O P
1. Liverpool 30 70
2. Arsenal 30 68
3. M.City 30 67
4. Aston Villa 31 59
5. Tottenham 30 57
6. M. United 30 49
7. West Ham United 31 45
8. Newcastle 30 44
9. Brighton 30 43
10. Wolves 30 42
11. Chelsea 29 41
12. Bournemouth 30 41
13. Fulham 31 39
14. Crystal Palace 30 30
15. Brentford 31 28
16. Everton 30 26
17. Nottingham Forest 31 25
18. Luton Town 31 22
19. Burnley 31 19
20. Sheffield United 30 15
Takımlar O P
1. Real Madrid 30 75
2. Barcelona 30 67
3. Girona 30 65
4. Atletico Madrid 30 58
5. Athletic Bilbao 30 56
6. Real Sociedad 30 49
7. Real Betis 30 42
8. Valencia 30 42
9. Osasuna 30 39
10. Villarreal 30 38
11. Getafe 30 38
12. Las Palmas 30 37
13. Deportivo Alaves 30 32
14. Sevilla 30 31
15. Mallorca 30 31
16. Rayo Vallecano 30 30
17. Celta Vigo 30 28
18. Cadiz 30 25
19. Granada 30 15
20. Almeria 30 13