Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Lideri Özel Görüşmesinin Perde Arkası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Merkezi'ne iadei ziyaretinde CHP Genel Başkanı Özgür Özel'le bir buçuk saat süren görüşmesinde "vergide adalet" talebi de gündeme geldi. CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre CHP Genel Başkanı Özel görüşmede, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasının esas olduğunu vurgulayarak adaletli bir vergi sistemi için tüm siyasi partilerin katılımıyla Meclis’in çalıştırılmasını teklif etti. CHP lideri Özel’in görüşmede; Gezi Davası, Sinan Ateş ve Tahir Elçi'nin öldürülmesi, Emine Şenyaşar'ın adalet talebini ve Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması konusunu gündeme getirdiği bildirildi.

Gündem 11.06.2024, 21:16 11.06.2024, 21:19
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Lideri Özel Görüşmesinin Perde Arkası

31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP Lideri Özel’in AK Parti Genel Merkezi’nde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesiyle “siyasette normalleşme” süreci gündeme geldi.

2 Mayıs’taki ilk görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, en kısa sürede CHP Genel Merkez’e iadeiziyarette bulunacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk görüşemeden bir ay geçmesinin ardından bugün saat 16.00’da Özgür Özel ile görüşmek üzere CHP Genel Merkez’e geldi. 

CHP Genel Merkez’e Cumhurbaşkanlığı forslu bayrak asıldı

Erdoğan’ın iadeiziyareti öncesinde, CHP Genel Merkez’deki bir dizi hazırlık yapıldı ve güvenlik önlemleri alındı. Hazırlıklar sabah saatlerinde temizlikle başladı. Erdoğan'ın giriş yapacağı kapıdaki kırmızı halı ve camlar temizlendi. Güvenlik önlemleri kapsamında, genel merkez çevresinde çok sayıda emniyet mensubu hazır bulunurken genel merkezin bulunduğu sokağın giriş-çıkışa kapatıldı, Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi ziyaret öncesinde genel merkez ve çevresinde bomba araması yaptı. Saat 14.30 itibarıyla basın mensupları genel merkez binasından çıkarıldı. Cumhurbaşkanını karşılama protokolüne göre, Erdoğan’ın gelişinden 15 dakika önce, CHP Genel Merkezi’nin bahçesinde bulunan bayraklar arasına Cumhurbaşkanlığı forslu bayrak asıldı. Forslu bayrağın Sosyalist Enternasyonel bayrağının yerine asıldı öğrenildi. 

Basın mensupları dahil, binaya kimse alınmadı

Basının görüşmeye ilgisi de yoğun oldu. Sabahın erken saatlerinden beri genel merkezde olan basın mensuplarının rahat çalışabilmesi için bahçede şeritli koridor oluşturuldu. Basın mensuplarının görüşme sırasında sadece genel merkez bahçesi ve giriş katta yer alan 600 kişilik konferans salonu önündeki fuayede çalışmasına izin verildi. Erdoğan'ın binaya girşinin ardından genel merkez personeli dışında, basın mensupları dahil binaya girişe veya katlara çıkılmasına müsade edilmedi. Görüşme esnasında asansörler durduruldu, merdiven kapıları kilitlendi.

Özel, Erdoğan’ı kapıda karşıladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Genel Merkez’e ana kapıdan girdi. Erdoğan’ı CHP Lideri Özel, kapıda karşıladı. İkili Erdoğan’ın makam aracından inmesinin ardından el sıkıştı. Karşılama Özel’e CHP İsanbul Milletvekili Namık Tan; Erdoğan’a ise AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç eşlik etti. İki lider, merdivenleri çıktıktan sonra tekrar el sıkıştı ve basın mensuplarına fotoğraf verdi. Ardından el sallayarak genel merkez binasına girdi.

Erdoğan doktorunu da getirdi

Erdoğan’a iki koruma aracı genel merkez bahçesine girdi. Ayrıca protokol gereği Erdoğan’ın doktoru, bir ambulans ve bir itfaiye görüşme boyunca hazır bulundu.

Erdoğan ve Özel, 12’nci kattaki genel başkanlık makamına çıktı. Görüşme öncesinde makam odasında, Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı kimliği dikkate alınarak düzenleme yapıldı. Buna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk bayrağının; Özel ise CHP bayrağının önünde oturdu. Odanın düzeninde herhangi bir değişiklik olmadığı görüldü.

Görüşme 1.5 saat sürdü

18 yılın ardından genel merkeze gelen Erdoğan ile Özel’in görüşmesi 16.00 itibarıyla başladı. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, 2 Mayıs’ta olduğu gibi liderlere Elitaş ile Tan, not tutmak üzere eşlik etti.

Görüşmenin  ardından iki lider ortak bir açıklama yapmadı. Özel, Erdoğan’a kapıda kendisini bekleyen makam aracına kadar eşlik etti. Erdoğan ve Özel, genel merkezin kapısında ve Erdoğan’ın makam aracının yanında el sıkıştı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralara el sallayarak aracına bindi.

Gündeme dair birçok konu konuşuldu

Görüşmede, vatandaşın gündemini ilgilendiren pek çok başlık ele alındı. Özel bu kapsamda; asgari ücrete temmuzda ara zam talebini, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını, çay ve hububat üreticileri başta olmak üzere beklentilerin altında kalan alım fiyatlarını, atanmayan öğretmenleri, özel okul öğretmenlerinin sorunlarını, staj ve çıraklık mağdurlarını, emeklilikte kademe bekleyenlerin durumunu, kira yardımı sona erecek olan depremzedelerin sıkıntılarını görüşmede gündeme getirdi.

Şimşek ile CHP kadroları bir araya gelebilecek

Özel’in tüm bu ekonomik beklentilerin karşılanması için makro bir çözüme ihtiyaç olduğunu belirterek, adaletli bir vergi sistemi için tüm siyasi partilerin katılımıyla Meclis’in çalıştırılmasını teklif ettiği kaydedildi. Özel’in çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasının esas olduğunu, bunun yanında mevcut bütçenin gelir ve giderleri üzerinde de mali çalışma yapılması ve adaletsizliği giderecek tedbirler alınması gerektiğini söylediği ifade edildi. Bu çerçevede, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP’nin ekonomi kadrolarının, adaletli bir vergi sisteminin oluşturulması talebi konusunda bir araya gelebileceği bildirildi.

CHP inisiyatif almaya hazır

CHP kaynakları, Türkiye’nin ağır bir ekonomik kriz yaşadığını, bu krizin 86 milyon vatandaşa maliyeti olduğunu belirterek üzerinde durulması gereken temel konunun bu maliyeti kimin karşılayacağı sorusu olduğunu belirtti. Kurmaylar; emeklilere, asgari ücretlilere zam yapılmayarak, tarım ürünlerine maliyetin altında alım fiyatları açıklanarak, krizin maliyetinin sadece yoksullara yüklenmesini, acı reçetenin dar gelirlilere ödetilmesini kabul etmediklerini vurguladı. Kaynaklar, ekonomik krizden mağdur olan toplum kesimlerinin yanlış politikalar nedeniyle daha fazla ezdirilmemesi için inisiyatif almaya hazır olduklarını, bunun zemininin de TBMM olduğunu aktardı.

Özel: ''Yeni anayasa toplumun beklentileri arasında yer almıyor''

CHP lideri Özel’in görüşmede; Gezi Davası, Sinan Ateş ve Tahir Elçi cinayetleri, Emine Şenyaşar'ın adalet taleplerini ve Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması konusunu gündeme getirdiği bildirildi.

Özel görüşmede, yeni anayasa konusunun bugün yakıcı sorunlar yaşayan toplumun temel beklentileri arasında yer almadığını, bu konuda bir toplumsal mutabakat oluşması gerektiğine işaret ederek, yeni anayasa meselesinin tartışılması için önce mevcut Anayasa'ya ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına uyumun şart olduğuna ilişkin görüşlerini tekrarladığı öğrenildi.

Karşılıklı hediyeler

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in aktardığına göre, Erdoğan tarafından CHP'ye Türkiye'nin farklı bölgelerinden zeytinyağı ve çifte kavrulmuş lokum hediye edildi. Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yine Erdoğan tarafından Tan'a; özel kutuda fincan takımı hediye edildi. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Paşabahçe’nin ''Gururla'' koleksiyonundan ''Payidar Gondol'' isimli parçayı hediye etti.

Görüşmede Türk kahvesi ve çay içildiği öğrenildi. 

CHP Genel Merkezi'ndeki tarihi görüşmenin ardından ANKA Haber Ajansı'nın CHP kaynaklarından edindiği bilgiye göre, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, asgari ücrete temmuzda ara zam talebi, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması, çay ve hububat fiyatlarının üreticinin beklentilerine göre yeniden düzenlenmesi gerektiği gibi pek çok ekonomik konuyu dile getirdi. 

Özel ayrıca, atanmayan öğretmenler ve özel okul öğretmenlerinin sorunları ile staj ve çıraklık mağdurlarının sıkıntılarını da Cumhurbaşkanı'na aktararak çözüm bulunması gerektiğini vurguladı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'la emeklilerin sorunları üzerine de konuşan Özel'in emeklilikte kademe bekleyenlerin durumu ile kira yardımı sona erecek olan depremzedelerin sıkıntılarını da görüşmede gündeme getirdiği öğrenildi.

Vergide adalet talebi için ortak yasal çalışma önerisi

Görüşmede Özel'in yurttaşın ekonomik taleplerinin karşılanması için makro bir çözüme ihtiyaç olduğunu belirttiğini kaydeden kaynaklar, CHP Genel Başkanı'nın vergide adalet talebini de dile getirdiğini ifade etti. Buna göre Özel, adaletli bir vergi sistemi için tüm siyasi partilerin katılımıyla Meclis’in çalıştırılmasını teklif etti. Özel’in çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasının esas olduğunu, bunun yanında mevcut bütçenin gelir ve giderleri üzerinde de mali çalışma yapılması ve adaletsizliği giderecek tedbirler alınması gerektiğini Cumhurbaşkanıyla görüşmesinde dile getirdiği ifade edildi. Alınan bilgiye göre Özel, bu çerçevede, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP’nin ekonomi kadrolarının, adaletli bir vergi sisteminin oluşturulması talebi konusunda bir araya gelebileceği de bildirildi.

Yorumlar (0)
banner8
12
az bulutlu
banner9
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21