Ankara'da Gençlik Meclisleri Rüzgarı

Başkent Gençlik Meclisi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin organize ettiği ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin ile Ankara Kent Konseyi (AKK) ev sahipliğinde 21-22 Ekim tarihlerinde düzenlenen “100. Yılda 100 Genç Lider Başkentte” programı kapsamında Türkiye’deki gençlik meclisleri başkanları Ankara’da bir araya geldi.

Ankara 25.10.2023, 18:01 25.10.2023, 15:08
Ankara'da Gençlik Meclisleri Rüzgarı

Başkent Gençlik Meclisi, Cumhuriyetin kuruluşunun ve Ankara’nın Başkent oluşunun 100. yıl dönümüne özel olarak “100. Yılda 100 Genç Lider Başkentte” etkinliği düzenledi.

Etkinlik kapsamında Türkiye’nin dört bir tarafından Başkente gelen 100 gençlik meclisinin yöneticisi ve temsilcisi Cumhuriyetin 100. yılında gençlerin karar alma mekanizmasına dâhil olup gelecek yüzyılı tasarlamak için ortak aklı masaya yatırdı. Başkent Gençlik Meclisi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği açılış programı Ankara Kent Konseyinde gerçekleşti.

 

KENTLER GENÇLERLE DAHA DİNAMİK

Programda açılış konuşması yapan Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer, “Başkent Gençlik Meclisi olarak temel mottomuz ‘Yaşamın her alanında gençliğin güçlendirilmesidir.’ Çünkü çatı dezavantaj konumunda olan gençlerin yaşamın neresinden tutunacağı belli değilken, önünde belli bir yol yokken bu yolu kendilerinin inşa etmesi patikalardan kendilerinin gücüyle emeği ile bir yol açabilmesini savunuyoruz. Bizim geliştirdiğimiz katılımcı demokrasi için gençlik koridoru da bunu söylüyor” dedi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise yaptığı konuşmada “Ruhunda özgürlük olan herkesin evidir Ankara. Ruhunda özgürlük olmayan, kula kulluğu tercih eden hiç kimse için bir şey ifade etmez Ankara. Ruhunda pranga olan, ruhunda kula kulluk olanlar için kurucu değerler de bir şey ifade etmez. Bu kent özgürlüklerin kenti o açıdan. Bilişim çağında bir günde bir ömürlük yol gençlere anlatacak çok da bir şeyimiz yok aslında bizim. Genetiğimizde var bizim. Sormak, istişare etmek, beraber karar almak. Genetiğimize uygun olduğu için bu kadar başarılı oldu. Bu 85 milyonun ikametgâhı üzerinden markaladığımız bu kent yeniden dirilmemizin kenti. Sizler bu kentin ev sahibisiniz bizden önce. Bizden önceki nesil kavgaların kurbanı oldu. Başkanlarının kavgalarının bedelini ödedik biz. Kendi kavgamız bile yoktu bizim. O kadar çaresiz. Bugün politikadaki davranış bozukluğu, birbirine olan tahammülsüzlük, korku, birbirini severken kim ne diyecek endişesiyle tebessüm etmemiz. Ağlarken sağa sola bakıp, gülerken sağa sola bakıp, kendi olmayan bir toplum olmanın bedelini ödedik. Korktuk biz. Yalana sığındık bazen. Z kuşağı diye sizi ötekileştiriyorlar. Çünkü yalan söylemiyorsunuz. Kalp kırıyorsunuz ama yalan söylemiyorsunuz. Biz çaresizlikten dolayı millet ne der endişesiyle bilgiyi sakladık. Doğruyu söyleyemedik. Cesaretimiz yoktu bizim. Dolayısıyla bazen esir olduk. Hâlbuki 100 yıl önce esareti değil cesareti seçerek yeniden dirilmiştik biz. Siz bizden farklı olarak cesareti seçtiniz. Deneyim bedel ödenerek kazanılan bir duygudur. Tekrar o bedeli ödememiz için deneyimle barışık olduğunu biliyoruz. Biz sizin ufkunuza, siz bizim deneyimimize mahkûmsunuz” ifadelerini kullandı.

“HAYAT, ONU YAŞAMAYI BİLEN CESUR İNSANLARINDIR”

Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı ve Dünya Serbest Dalış rekortmeni Ufuk Koçak etkinlikteki konuşmasında, ”Genç kardeşlerime söyleyecek çok şeyim yok, öğrenecek çok şeyim var. Engellilikle ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Engelliler için özürlü, sakat gibi tanımlar kullanmayalım. Nasıl sınıflandırırsınız çünkü bu tabirlerle engelli bireyleri? Asıl engelli olan yollar, kaldırımlar, toplu taşıma araçları ve yüreğinde insan sevgisi taşımayandır engelli olanlar. Marmara depreminde 3 gün enkazın altında kaldım. Hastanedeyken artık herkes ‘Sen kalma, biz getiririz, bundan sonra biz bakarız’ gibi şeyler söylediler. Bir gece kimseye haber vermeden kendi başıma kalktım ve tuvalete gittim. Ardından hayatımın en zor tırmanışını gerçekleştirdim ve klozete tırmandım. Şimdi ise Everest Dağı’na tırmanmaya hazırlanıyorum. Çünkü benim için en yüksek nokta o gün hasta yatağından çıkıp sıyrılabilmekti. Söylemek istediğim şey siz bir gün kendiniz olmaya karar verdiğiniz zaman topluma da herkese de savaş açmışsınız demektir. Hayat onu yaşamayı bilen cesur insanlarındır” dedi.

Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan da konuşmasında, ”Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç liderler, Ankara’da, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, atalarına selamını vererek Cumhuriyet’in ilelebet devam edeceği ve payidar kalacağı mesajını veriyorlar. Gençlik Konseylerimizin varlığı Kent Konseylerimizin sürdürülebilirliği için çok önemli. Siz gençler ile geleceğe yürüyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

100. YILDA EKONOMİ

Türkiye’nin dört bir tarafından Başkente gelen gençlerin ikinci durağı Ankara Ticaret Odası (ATO) oldu. ATO Meclis Salonunda düzenlenen “100. Yılda Ekonomi” programı kapsamında 500 genç ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç ve Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Yavuz Demir ile bir araya geldi.

İzmir İktisat Kongresi ile başlayan iktisadi bağımsızlık serüveninde 2. yüzyılda ekonominin genç girişimcilik eko sistemine değinildi. TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulunun da katıldığı programda gençler ve oda başkanları Türkiye’nin ekonomisini ele aldı.

Programda deneyim aktarımında bulunan ATO Başkanı Gürsel Baran, ASO Başkanı Seyit Ardıç ve Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Yavuz Demir ekonomide gençlik vurgusunun sürekli tekrarlanmasının önemine dikkat çekti.

100. Yılda Ekonomi panelinin açılışında konuşan Türkiye Kent Konseyleri Birliği başkanı ve aynı zamanda Ankara Ticaret Odası Başkan Vekili Halil İbrahim Yılmaz, ekonominin fikri bağımsızlık ile olan münasebeti bakımından 2. yüzyılda refahın yeri bir Türkiye’yi hep birlikte inşa etmeliyiz diyerek gençler ve yetişkinlerin beraberliğini güçlendirmeye işaret etti.

 

GENÇ LİDERLE BAŞKENT YÖNETİMİNDE

“100. Yılda 100 Genç Lider Başkentte” programı Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Meclis Salonunda devam etti. 200 gencin meclis salonunda bir araya geldiği program ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Programın açılış konuşmasını yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, “Başkent Gençlik Meclisinin önünü Ankara’da sonuna kadar açtıklarını” vurguladı. Siyasi bir gaye gütmeden kentin problemlerini gençlerle çözmenin konforlu bir iş olduğunu ve akıllı belediye başkanlarının ben konseyleri ile daha fazla çalışmaları gerektiğini dile getirdi.

ABB Meclis Salonunda Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın koltuğunda meclisi yöneten Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer, “sorumlusu olmadığımız krizlerin muhatapları olarak çözümde sorumluluğumuz doğmaktadır. Karar alıcıların gençlerle yol yürümesi yerel, ulusal ve uluslararası arenada yeni bir güç olduğunu ve artık kaçınılmaz olarak bu günün dünyasının bir gerekliliğidir” dedi.

Gençlerin, Gençlik Meclislerine duyduğu ilginin önemine değinen Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, şunları söyledi:

“Kent Konseylerinde gençlerin yer alması başlı başına bir sorunken Kent Konseylerinin Gençlik Meclisi gibi yapılarla kendi içinde sağlam ve sağlıklı bir ilişki kurması bambaşka bir sorun alanı. Kent Konseyi gibi deneyimlerde de siyasetin ya da bürokrasinin ya da toplumun genelinde bir anlayış var ki; seyirci, nefer, iş gücü ya da şenlik olarak gençleri görüyoruz ama faaliyet olarak gençleri görme konusunda henüz büyük eksiklerimiz var gibi görünüyor. Gençlik Meclisi’mizin macerası birkaç gencin ilgisi, birkaç yaşlının da bilgisiyle başladı. Sayın Mansur Yavaş’ın da ön açmasıyla hep oturtmaya çalıştığımız bir güven kavramı, Gençlik Meclisi tarafından da benimsendi.”

Programın organizasyonda destek sağlayan ABB Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Doç. Dr. Serkan Yorgancılar, gençlerle çalışmanın ve onlarla politika üretmenin çağın gerekliliği olduğunu vurguladı.

 

YÜZÜNCÜ YILDA SANAT HALLERİ

Program kapsamında Ankara Kent Konseyi Etkinlik Alanında 100. yılda sanatsal faaliyetler de unutulmadı. Ankara Seymenler ekibinin gösterisi ve Başkent Gençlik Meclisi Tiyatro ekibinin şiir dinletisi ilgiyle izlendi.     

Ankara’da gençlik alanında faaliyet gösteren 50 sivil toplum kuruluşu ile “Sivil Toplum Sokağı” oluşturuldu. Ankara’da bulunan üniversitelerin öğrenci topluluklarının da stant açtığı programda gençlerin ikinci yüzyıldaki rolleri üzerine konuşuldu.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK İÇİN YEŞİL DÜNYA

Başkent Gençlik Meclisi organizasyonu ile genç liderler, Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü olan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yakın dönemde açılan BAKAP’a da bir ziyaret gerçekleştirdi.

BAKAP ziyaretinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç liderler ile “Gençlik Hatıra Ormanı”nda 100 ağaç ekildikten sonra program değerlendirmesi için açık alanda toplantılar gerçekleştirildi.

 

CUMHURİYET ROTASI

Başkent Gençlik Meclisinin lider gençler için oluşturduğu Cumhuriyet rotası ise, Anıtkabir ziyareti ile başlayıp Birinci Meclis, Ulus ve İkinci Meclis ziyaretleri ile tamamlandı.

Yorumlar (0)
banner8
12
az bulutlu
banner9
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 31 84
2. Fenerbahçe 31 82
3. Trabzonspor 31 52
4. Beşiktaş 31 49
5. Kasımpasa 31 46
6. Rizespor 31 45
7. Başakşehir 31 42
8. Antalyaspor 31 42
9. Alanyaspor 31 42
10. Sivasspor 31 41
11. A.Demirspor 31 39
12. Samsunspor 31 37
13. Kayserispor 31 36
14. Ankaragücü 31 34
15. Hatayspor 31 33
16. Konyaspor 31 33
17. Gaziantep FK 31 31
18. Karagümrük 31 30
19. Pendikspor 31 30
20. İstanbulspor 31 13
Takımlar O P
1. Eyüpspor 28 64
2. Göztepe 28 56
3. Ahlatçı Çorum FK 28 48
4. Kocaelispor 28 48
5. Bodrumspor 28 47
6. Sakaryaspor 28 47
7. Bandırmaspor 28 44
8. Gençlerbirliği 28 43
9. Boluspor 28 43
10. Erzurumspor 28 40
11. Ümraniye 28 34
12. Keçiörengücü 28 32
13. Manisa FK 28 31
14. Şanlıurfaspor 28 30
15. Adanaspor 28 30
16. Tuzlaspor 28 28
17. Altay 28 15
18. Giresunspor 28 7
Takımlar O P
1. Liverpool 30 70
2. Arsenal 30 68
3. M.City 30 67
4. Aston Villa 31 59
5. Tottenham 30 57
6. M. United 30 49
7. West Ham United 31 45
8. Newcastle 30 44
9. Brighton 30 43
10. Wolves 30 42
11. Chelsea 29 41
12. Bournemouth 30 41
13. Fulham 31 39
14. Crystal Palace 30 30
15. Brentford 31 28
16. Everton 30 26
17. Nottingham Forest 31 25
18. Luton Town 31 22
19. Burnley 31 19
20. Sheffield United 30 15
Takımlar O P
1. Real Madrid 30 75
2. Barcelona 30 67
3. Girona 30 65
4. Atletico Madrid 30 58
5. Athletic Bilbao 30 56
6. Real Sociedad 30 49
7. Real Betis 30 42
8. Valencia 30 42
9. Osasuna 30 39
10. Villarreal 30 38
11. Getafe 30 38
12. Las Palmas 30 37
13. Deportivo Alaves 30 32
14. Sevilla 30 31
15. Mallorca 30 31
16. Rayo Vallecano 30 30
17. Celta Vigo 30 28
18. Cadiz 30 25
19. Granada 30 15
20. Almeria 30 13