Amatör Spor Kulüpleri’nden 19 Mayıs Stadyumu Çağrısı

Ankara futbolunun yuvası 19 Mayıs Stadyumu, eskiyen yapısı ve kapasite yetersizliği gerekçesiyle yıkıldı. 2018 yılında yıkılan stadyumun yerine yenisinin yapılması için ihale süreci kısa süre önce tamamlandı. 45 bin kişilik olacağı açıklanan stadyumun şantiye çalışmalarına ise yeni başlandı. 19 Mayıs Stadyumu, Ankara’nın amatör spor kulüpleri için büyük önem taşıyordu. Peki Başkentli sporcular yeni stadyumdan ne bekliyor? Bizimankara.com.tr Temsilcisi Seval Yıldırım, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (AASKF) Başkanı Murat Kandazoğlu ile konuştu.

Ankara 28.09.2022, 09:47 28.09.2022, 18:05
Amatör Spor Kulüpleri’nden 19 Mayıs Stadyumu Çağrısı

Amatör spor kulüplerinin en büyük beklentisinin yıkılan dış sahaların yeniden yapılması ve amatör kulüplerin kullanımına verilmesi olduğunu belirten Kandazoğlu, dış sahaların hem antrenman hem de müsabakalar için büyük önem taşıdığını vurguladı.

“Biz ‘amatör sahalar ne olacak?’ diye yetkililere soru sorduk. İlk projede sahalar mevcut değildi. Bir dizi görüşme yaptık. Spor Bakanı ve Ankara milletvekilleriyle görüşüldü. Amatör futbol sahasının kalması gerektiğini 80-90 yıllık amatör futbol hafızasının olduğunu ifade ettik. Bir ve iki no’lu sahalarımızın muhafaza edilmesi hatta bir- iki tane daha futbol sahasının yapılmasının gerekliliğinden söz ettik.”

“SPORCU GENÇLERİN GÜVENLİ ULAŞIMI İÇİN 19 MAYIS STADYUMU ÖNEMLİ”

Peki amatör spor kulüpleri neden bu sahalara ihtiyaç duyuyor? Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu, gençlerin geç saatlerde güvenli ulaşımının bu talepte en önemli unsur olduğunu vurguladı.
“Kulüplerimizin yüzde doksanı merkez ilçelerimizde. Amatör futbol oynayan bir gencimiz saat beşten sonra antrenman yapabiliyor, gece saat 10-11’e kadar antrenmanlar devam edebiliyor. Sporcularımızın yaş ortalaması 19-20 civarında.  O saatten sonra evlerine ulaşabilmeleri için ulaşım araçlarının merkezi noktada olması gerek. Mesela siz bir annesiniz çocuğunuzun antrenmanı geç saatte bitti. O saatte merkezi olmayan bir yerden genç bir sporcu nasıl ulaşım sağlayacak? Birkaç vasıta değiştirmek durumunda kalabilir. Bunların hepsinin hesabını yapmak durumundayız. Federasyon olarak gençlerimizin ve çocuklarımızın şartlarını düşünmek zorundayız.”

Murat Kandazoğlu, güvenli ulaşımın yanı sıra ulaşım maliyetlerine de dikkat çekti. Merkezi olmayan bir noktada antrenman yapılması halinde genç sporcuların antrenman masraflarının aile bütçelerine yük olabileceği endişesini dile getirdi.

“AMATÖR KULÜPLERİN BÜTÇESİ ULAŞIM GİDERLERİNİ KARŞILAYAMAZ”

“19 Mayıs 1-2 no’lu sahanın yıkılmasından sonra diğer merkez sahalarda müsabakaların  oynatılmasına  gayret ediliyor. Ancak mevcut sahalar yeterli gelmiyor. Müsabakaların oynanması için yakın olan ilçelere takımlarımız gönderiliyor. Ulaşım ve beslenme maliyetlerinin muhasebesini yaptığınızda ortaya ciddi rakamlar çıktığını görebilirsiniz. Biraz daha uzak ilçelere gittiklerinde bu rakamların ikiye katladığını görebiliriz. Bugün bir semt kulübümüzün ortalama bütçelesi 35-40 bin TL civarındadır. Kulüplerimiz bu bütçeyi oluşturmak için de yerel yönetimlerimiz, Spor Bakanlığımız ve federasyonumuzun katkı ve desteklerini alıyor. Kulüp başkanlarımız bugünkü ekonomik şartlara baktıklarında çok zorlandıklarını, kulüplerin kapanma noktasına geldiğini ifade ediyor. Federasyon olarak bizler de bu kulüplerin ayakta kalabilmesi için her türlü çareye başvurmaya çalışıyoruz. Çünkü kulüplerimiz yapmış oldukları işlerle, bu ülkenin gençleri ve çocukları için büyük bir sosyal sorumluk projesine  imza atıyor.”

“ANKARA’NIN LİSANSLI SPORCU SAYISI VE SPOR TESİSLERİ ARTMALI” 

Sporun gençler üzerindeki olumlu etkisini tüm çevreler kabul ediyor. Ancak gençlerin spor etkinliklerine erişimini de sağlamak gerekiyor. Bu nedenle müsabakalara oyuncu ya da izleyici olarak katılmanın maliyetinin de düşük tutulması şart. Gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutan spor faaliyetlerine katılımın sürmesi ve hatta artması için spor tesislerinin sayısının da çoğalması önem taşıyor.

“19 Mayıs Stadyumu’nun inşaatı başladı. Amatör müsabakaların oynatıldığı iki adet saha bulunmaktaydı. Yeni projede bir tane saha olduğunu görmekteyiz. İkinci bir saha daha olması bizleri çok mutlu edecektir. Neden bunu istiyoruz; çünkü kulüplerimizin çoğunluğu merkezde, ulaşım ve antrenman açısından da ayrıca tesis sayısının çoğalması için… 6 milyonluk bir kentte yaşıyoruz ama bugün Ankara’da lisanslı 130 bin civarında spor yapan genç ve çocuk var. Bu sayının çok az olduğunu ifade etmek isterim. Bunun en büyük sebebi tesis yetersizliğidir”

“AMATÖRLER İÇİN AÇIK FUTBOL SAHALARI YAPILACAK”

Kandazoğlu, yetkililer ve siyasilerle yapılan görüşmeler sonunda kullanabilecekleri yeni açık sahaların yapımı için söz aldıklarını duyurdu.
“Spor Bakanlığı ve yerel yönetimlerle ayrıca Ankara milletvekilleriyle yapmış olduğumuz görüşmelerde aldığımız yeni spor tesislerinin yapılması yönünde çalışmaların başladığı bilgisi bizleri mutlu etti.  Ankara’nın çeşitli bölgelerinde Gölbaşı, Etimesgut, Eryaman, Ovacık ve Gazi Mahallesi’ndeki çiftlik arazisine açık futbol sahaları yapılmasıyla ilgili talimatlar verildi. Buralara yapılacak olan tesislerle birlikte hem sporcu sayısında hem de kulüp sayısında artışlar olacağı bir gerçek. Bizim de amacımız bu sayıların artışını sağlamak, Başkent Ankara'da tüm geçlerimizi sporla tanıştırmak. 

“TÜRKİYE’DE FUTBOLU GELİŞTİRMEK İÇİN YENİ PROJELER ORTAYA KOYMALIYIZ”

Stadyumun Ankara için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sayın Spor Bakanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yeni stadyumdan tabi ki mutluluk duyuyoruz. Ancak o statların dolması için de amatör futbola gereken önemi ve desteği vermemiz gerekiyor. Açık futbol sahaları yapmamız gerekiyor. Ülke futbolunun en büyük alt yapısı yerel amatör futbol ligleridir. Bunu yurt dışına çıktığımızda, futbolla ilgili araştırma yaptığımızda görebiliriz. Ülke futbolunun gelişmesi ve futbol ekonomisinden pay alabilmesi için yeni metotlar, yeni projeler ortaya koymalıyız. Ülke olarak yurt dışından ciddi derecede futbolcu transferi gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte ciddi derecede de ülke dövizi yurt dışına akıyor. Bunun önüne geçmemiz için çalışmalar ve projeler üretmemiz gerekiyor.  83 milyonluk ülkede futbolcu, teknik adam ihraç edecek duruma gelemiyorsak bir yerlerde eksik işler yaptığımız ortaya çıkıyor. Bu konuları tekrar gözden geçirmek gerektiği kanısındayım. Yerel futbolu geliştiremezseniz, ülke futbolunun geleceğinden söz edemeyiz...

Amatör spor kulüplerinin sorunlarına ilişkin olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yerel yönetimlerle iletişim halinde olduklarını belirten Kandazoğlu, federasyon olarak her kapıyı çaldıklarını ve başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerinden önemli destekler aldıklarını söyledi.
“Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediye başkanlarımızla görüşerek kulüplerimize nakdi yardımlar yapılmasını sağladık, malzeme yardımı yaptırdık ve şu anda da yardımlar devam ediyor. Büyükşehir, Mamak, Altındağ, Çankaya bu yardımları yaptı. Keçiören Belediyesi’nin ve Yenimahalle belediyelerinin ayni yardım konusunda çalışmaları var. Yerel Yönetimler Kanunu, amatör spor kulüplerine yardım için zaten belediyelere yetki veriyor. Bu kanunu belediye başkanlarımıza anlattığımızda sağ olsunlar olumlu dönüşler aldık. Yardımlar yapılmaya başlandı. Bir kez daha yardım yapan tüm belediye başkanlarına amatör spor camiamız adına teşekkür ediyorum”

“ANKARA’DAKİ BÜTÜN KULÜPLERİN BAŞKANI BENCE MANSUR YAVAŞ’TIR”

Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Kandazoğlu ilçe belediyelerinin spor kulüplerinin olmaması gerektiği görüşünde… 
“Öncelikle ben belediyelerin spor kulüplerinin olmamasını doğru buluyorum… Belediye başkanlarının forma rengi olmaması gerekir. Bugün Ankara’da bize bağlı olan 302 üye spor kulübü varsa bütün kulüplerin başkanı Mansur Yavaş’tır. Böyle olmalı. Keçiören’de 40 spor kulübü varsa oranın fahri kulüp başkanı Turgut Altınok olmalıdır. Tüm belediye başkanlarımız için de bu geçerlidir. Belediyelerin kendine ait bir kulübü olup tüm kaynak ve destekleri oraya aktarmalarının doğru olmadığını düşünüyorum.  Son zamanlarda belediye başkanlarımızın tüm kulüplere karşı olumlu yaklaşımları bizleri mutlu etmiştir. Burada önemli olan tüm kulüplere sahip çıkabilmektir.”

“ABB TÜM KULÜPLERİMİZ İÇİN AMATÖR EVİ PROJESİ HAZIRLIYOR”

Federasyon Başkanı Kandazoğlu, Başkentli amatör sporcular için güzel bir haberi de bizimankara.com.tr aracılığıyla duyurdu. 
“Sayın Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum, iki sezondur kulüplerimize nakdi yardım yaptı, şimdi de yapıyor. Büyükşehir Belediyesiyle görüşmemiz neticesinde bir sahanın temelleri atıldı Batıkent’te. Yine orada amatör evinin yapılması talebimiz oldu. Sağ olsun sayın başkan bu konuya sıcak baktı. Şimdi projeleri çizim aşamasında. Yani bütün kulüplerimizin kullanacağı bir amatör evi olacak. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden almış olduğumuz bilgiyi size aktarmak istiyorum. Ovacık’ta, Eryaman’da 2+2 dört spor tesisi projesi hazırlandı, ihaleye çıkma aşamasında olduğu bilgisini aldık. Bunda dolayı emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum. 

“YAVAŞ, AMATÖR KULÜPLERE OTOBÜS DESTEĞİ SAĞLIYOR”

Bugüne kadar taleplerimiz karşılandı. Kulüplerimize deplasmana gidebilmeleri için otobüs yardım desteği aldık. Bunun kulüplerimiz açısından çok kıymetli olduğunu ifade etmek isterim. Bugün bir kulübümüzün Polatlı’ya gidip gelmesi araba tutmuş olsa en az 2 bin 500 TL. Bunu belediye sağlıyor, bir kulübün üç-dört deplasmanı olsa bu gider 8-10 bin lirayı bulur ki bir amatör takım için çok büyük bir rakam. Ulaşım konusunda tüm belediye başkanlarımızın spor kulüplerine sahip çıkmasını bekliyoruz.”

“ANKARA SPOR TESİSİ VE SPOR ALANINDA DA ANADOLU’DA BİR BOZKIR”

Ankara’nın coğrafi olarak ‘bozkır’ algısını taşıdığını hatırlatan federasyon başkanı, bu algının sporda da yaşadığı ve bunun değiştirilmesi gerektiği hatırlatması yaptı.

“Bugün itibariyle Başkent Ankara, tesis yönünden Anadolu’da bir bozkır. Bunu tersine çevirmek zorundayız. Çünkü bizler sporun da başkentinin ‘Ankara’ olması arzusundayız. Bu konuyla alakalı çalmadık kapı bırakmadık. Çünkü bu kentte yaşıyorsak hepimizin bu kente borcu var. Bunu ödemek için de çok çalışmamız gerekiyor. Son zamanlarda AK Parti Ankara Milletvekili Sayın Nevzat Ceylan’ın ismini anmadan geçmek olmaz. Spor anlamında bu algının değişmesi için çok büyük gayret ve çabaları var. Yeri gelmişken gayretlerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Son dönemde Spor Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından spor tesisi yönünden bir hareketlenmenin olduğunu gördük. Yapılacak olan stadyum ve spor tesisi, bu algının kırılmasına ayrıca Başkent Ankara’nın spor turizmi kenti haline dönüşmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca federasyonumuzu ziyaret eden AK Parti İl Başkanı Hakan Han Özcan ve Ankara Milletvekili Mücahit Arslan'a da spor tesislerinin önemini ve amatör spor kulüplerinin faaliyetlerini anlattık. Bizleri dikkatle dinlediler bu konunun üzerine gideceklerini ifade ettiler. Kendilerine ziyaretlerinden dolayı ve ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Gayretlerimizin karşılığını bulacağına eminim, çünkü niyetimiz halis”

Yorumlar (4)
Engin Bozkaya 2 yıl önce
Ankara Amatör futbolunun içler acısı halinin en yetkili Kurumun Başkanınca yalın bir şekilde anlatılmasını kamuoyuna duyurulmasını sağladığınız için çok teşekkürler başarılarınızın devamını diliyorum
Bizim Ankara 2 yıl önce
Teşekkür ederiz.
Erdoğan Yüksek 2 yıl önce
2022 yılına gelmiş olmamıza karşın amatör sporda hala çocukluğumuzdaki sorunların yaşanıyor olması içimizi acıtıyor
Mustafa Cemşir 2 yıl önce
19 Mayıs Stadımızı geri istiyoruz
banner8
12
az bulutlu
banner9
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21