Ataması Yapılmayan Öğretmenler Feryat Ediyor

Elazığ’da yaşayan ve ataması yapılmayan öğretmen Zülfiye Tekdemir, “Atanamadığı için başka işlerde çalışan öğretmenlerimiz var. Pazarda çalışan, markette çalışan var. Öğretmenler okul dışında her yerde. Okulda öğretmen yok, okulun dışında marketlerde pazarlarda ve inşaatlarda tahmin edemeyeceğiniz her yerde öğretmen var. Çünkü maddi olarak sıkıntı içerisindeler" dedi.

Eğitim 12.05.2022, 08:20 12.05.2022, 08:19
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Feryat Ediyor

Elazığ’da yaşayan ve ataması yapılmayan öğretmen Zülfiye Tekdemir, “Atanamadığı için başka işlerde çalışan öğretmenlerimiz var. Pazarda çalışan, markette çalışan var. Öğretmenler okul dışında her yerde. Okulda öğretmen yok, okulun dışında marketlerde pazarlarda ve inşaatlarda tahmin edemeyeceğiniz her yerde öğretmen var. Çünkü maddi olarak sıkıntı içerisindeler" dedi.

Ataması yapılmayan öğretmenler, Elazığ’da; Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Bahşi ile bir araya geldi. Bahşi, 100-110 bin civarında bir öğretmen ihtiyacı olmasına rağmen bu açığın ücretli öğretmenlik sistemi ile kapatılamayacağını söyledi. Bahşi, şöyle konuştu:

"Ders ücreti karşılığında sınıfa giren ve maalesef bugünkü ekonomik şartlarda aldığı 1800-2500 lira aylık ders ücreti karşılığında derse giren, teneffüste nöbet tutan aynı işi yapan, diğer öğretmen arkadaşları ile aynı görevi yapan arkadaşlarımız, bu aldıkları ücreti maalesef yol ücreti olarak ödüyor ve yeme içmesini bile karşılamıyor. Bir an önce atama kararlarının açıklanarak hem öğretmen açığının kapatılması hem de atanamayan öğretmenlerimizin de hak ettikleri göreve verilmesini sendika olarak destekliyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı'nın şu anda ihtiyaç duyduğu öğretmen eksiği ihtiyacı açısından değerlendirdiğimizde yaklaşık 100 bin- 120 bin arasında bir öğretmen açığı söz konusu. Bugün tabi olması gereken Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği normal açısından, okullardaki öğrenci sayısı açısından belirlenen atama yapıldığı zaman 100- 120 bin bandında öğretmen ataması ihtiyacı vardır. Ama şu an bizim fiili olarak eğitim ve öğretimin aksamadan devamı için Türkiye genelinde 50-60 bin bandında ücretli öğretmen, ders ücreti karşılığında derse giren öğretmen arkadaşlarımız var. Dolayısıyla burada bu ihtiyacı karşılayacak bir atamanın yapılması gerekiyor.  

"BU MODERN KÖLELİK SONA ERMELİ"

Öğretmen arkadaşlarımız atanmak istiyorlar.  Bu atamanın en kısa zamanda yapılmasını biz de sendika olarak destekliyoruz, beklentimizi buradan duyuruyoruz. En kısa zamanda bu takvim açıklanmalı ve bir an önce bahsettiğim ders ücreti karşılığında sınıfa giren derse giren ve maalesef bugünkü ekonomik şartlarda aldığı ders ücretinin sadece 1800- 2500 lira aylık ders ücreti karşılığında derse giren, teneffüste nöbet tutan, aynı işi yapan diğer öğretmen arkadaşları ile aynı görevi yapan arkadaşlarımız, bu aldıkları ücreti maalesef yol ücreti olarak ödüyor ve yeme içmesini bile karşılamıyor. Dolayısı ile bu modern köleliğin sona ermesini ve ücretli öğretmenlik yerine yıllarca okumuş, üniversiteyi bitirmiş sınavlara girmiş ve öğretmen olarak bekleyen arkadaşlarımızın sınıfa girmesi gerekiyor. Öğrenciler ile buluşturulması gerekiyor. Eğitime yapılan harcamalar geleceğimize yapılan harcamalardır.  Dolayısıyla burada tasarrufa gidilmemeli, mutlaka bu dönem bakanlığımız i Türkiye'ye yakışan farklı bir uygulama ile büyük oranda bir atama yaparak, arkadaşlarımızın da atama bekleyen yıllardır atama bekleyen kardeşlerimizin de atanmasını yapmalıdır."

"BAKAN BİZİMLE GÖRÜŞMÜYOR"

Elazığ Fırat Üniversitesi Matematik öğretmenliğini bitiren ve 2020 yılından beri atanamayan öğretmenlerden Zülfiye Tekdemir de 2020 yılında beklediği atamanın ifade ederek, atanamayan birçok öğretmenin ekonomik, psikolojik ve sosyal anlamda büyük sıkıntılara girdiklerini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı ile de defalarca görüşme taleplerinin olduğunu ancak kabul edilmediklerini de belirten Tekdemir şunları söyledi:

"KPSS mağduruyum. Biz 2020 yılında sınava girdik fakat bizim ilk atamamız 6 ay sonra açıklandı. 6 ay gecikmeli atama haberi aldık ve atamız tam 1 yıl sonra eylülde gerçekleşti ve bize bahane olarak artık pandemi öne sürüldü.  Pandemiden dolayı böyle olduğu söylendi. Biz bu durumu yetkililere ifade etmek için Ankara'ya gittik, etkinlikler yaptık. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Bey bizimle görüşüyordu. Fakat yeni bakanımız Mahmut Özer ile bir görüşme talep ettik ve reddedildi, kapıdan kovulduk, derdimizi anlatamadık. Aslında bizim sorduğumuz şu; biz sadece 20 bin atama gördük her sene en az 40 bin atamaya yapıyoruz diyen Milli Eğitim bakanlarımız ilk defa 2020 yılında 20 bin atama yaptı ve çok gecikmeli bir atama oldu bu.  Biz 6 ay sadece atama haberini bekledik daha sonra 'bir daha var dediler' bize. 'Biz her sene ek atama yapıyoruz, bu sene de olacak, çabalıyoruz' dediler. Bize net bilgi vermediler, bizi oyaladılar. Sonra 8 Eylül'de atama haberi geldi 15 bin ek atama. Hatta Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Bilgin Bey de bu bir ek atamadır diye twitterde paylaştı. Herkes bu ek atamadır derken, ertesi gün bir açıklama yapıldı ve 2020-2021 karmasıdır diye açıklandı. Düşünün ortada 2021’lerin hiç puanı yok. Biz puanımızı aldıktan 6 ay sonra ilk atamayı görürken 2021'ler daha puanları açıklamadan atamaya dahil oldular. Bu bir karma atama değildi, karma adı altında yapılan 2021'e verilen bir atamadır. Biz hesapları yaptık ve ortaya çıkan tablo da 15 bin atamadan 2020'den sadece 408 civarı öğretmen ataması gerçekleşti. Bunun geri kalanı tamamen 2021'de atandı. Düşünün ortada 2021’lerin hiç puanı yok. Biz puanımızı aldıktan 6 ay sonra ilk atamayı görürken 2021'ler daha puanları açıklamadan atamaya dahil oldular. 2020 yılında her sene 40 bin atama alan milli eğitim bakanı bizi bu şekilde mağdur etti. Biz de bunu dile getirmek istedik Bakanlığa kadar gittik fakat geri çevrildi. Bizimle konuşmak istemediler, bizi kapıdan geri çevirdiler. 

"AT BAKICISINI SINIF ÖĞRETMENİ YAPTILAR"

Atanamadıkları için hamile bir arkadaşlarının bebeğini kaybettiğini ve intiharın eşiğine gelmiş birçok arkadaşlarının da olduğunu belirten Tekdemir konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zamanında liyakat sahibi olmayan kişiler de öğretmenlik yaptı. Bu duyumlar kulağımıza geldi. Hatta bazı belgeleri internette paylaştılar. Van'da bir ilkokulda at bakıcısının sınıf öğretmenliği yaptığı duyularımız oldu. Şu an ne olduğunu bilmiyoruz ama geçmiş yıllarda çok fazla liyakat sahibi olmayan insanlar öğretmenlik yaptı. Hatta şöyle söyleyeyim, bu atamaların az olması, puanını aldığı halde atanamayan öğretmenlerin psikolojik olarak da sıkıntıları var. Atanamayan öğretmenlerimiz bu sıkıntılardan dolayı intihar intihara meylettiler. Çocuğunu kaybeden öğretmenlerimiz bile oldu üzüntü yüzünden. Çünkü çok emek verdik, çok çaba gösterdik ama puanlarımız elimizde patladı, atanamadık.  Hatta geçen yıl bir hocamız, hem 2020'de hem de 2021'de iyi bir puan almasına rağmen, atama yapılmadığı için, maddi durumu da kötü olduğu için, çalışmak durumunda olduğu için Malatya'da elektrik akımına kapıldı, çalıştığı yerde vefat etti. Henüz 23-24 yaşlarındaydı, hayatının baharında bir öğretmen adayımız atanamadığı için çalışmak zorunda olduğu için vefat etti. Bu sadece bir tanesi bunun gibi çok fazla öğretmen arkadaşımız var atanamadığı için başka işlerde çalışan öğretmenlerimiz var. Pazarda çalışan var markette çalışan var emin olun. Öğretmenler okul dışında her yerde. Okulda öğretmen yok, okulun dışında marketlerde pazarlarda ve inşaatlarda tahmin edemeyeceğiniz her yerde öğretmen var çünkü maddi olarak sıkıntı içerisindeler."

"GENÇLERİN YAŞAYAN BİR ÖLÜDEN FARKI KALMIYOR"

Ataması yapılmayan sosyoloji öğretmeni Ali Tüzün de kendisi gibi atanamayan bir çok mezun olduğunu ve hem ekonomik hem de psikolojik sıkıntılarını dile getirerek atanamayan öğretmenlerin en verimli olacakları zamanlarda özgüvenlerinin kaybolduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Üniversite mezun olan bireylerin yaş aralığının 22-24 bantlarında olduğunu düşündüğümüz zaman, bu insanların sosyal hayata katılımları, özellikle biraz daha gecikebiliyor. İster istemez çevrelerinden üniversite mezunu birilerinin, ekmek getirmeleri veya bir şekilde kendi ayakları üzerinde kalmalarının beklendiği bir ülkedeki öğretmenlerin atanamadığı her gün, bir nevi kendi üzerlerinde apayrı bir stres oluşmasına neden oluyor. Gündelik konuşmalarında bir şey olduğunda atama takvimi bekleniyor. Atama olur mu şeklinde geçen muhabbetler yapılıyor. Hayali ertelenen kişilerin elinden bu umudu aldığınız zaman bu insanların yaşayacakları güzel bir umut hayalleri olmadıkları zaman, yaşayan bir ölüden farkı kalmıyor. Bu insanlar bir yere gidecekleri zaman, ister istemez ekonominin bu halde olduğu ülkemizde, bir yere gitmek,  kafa dağıtmak  gibi bir eylemleri bile gerçekten çok sıkıntılı bir hal alıyor. Hayallerine erteliyorlar.  Belki de evlenecekleri ikisinden ayrılmak zorunda kalıyorlar. Yükselen altın vs. fiyatlarını düşündüğümüzde, bu durum hayata atılan biri için çok büyük bir etken oluyor ve bunun arka planda kişi ister istemez bir özgüven kaybına psikolojik olarak kendini baskılı bir sürecin içerisinde buluyor ve istemediğimiz farklı sonuçlara neden oluyor."

Yorumlar (0)
banner8
13
açık
banner9
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 35 48
13. Gençlerbirliği 35 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31